ABD’de rekor! Sayı 168’e ulaştı

Paylaş
 

ABD basınındaki haberlere göre, ülkede kasım ayında yapılacak Kongre  ara seçimlerinde ve yerel seçimler için dün Kansas, Michigan, Missouri ve  Washington eyaletlerinde yapılan ara seçimlerin ardından yerel seçimler için aday  kadın sayısı tarihi  rekor kırdı.

Rutgers Amerikan Kadın ve Siyaset Merkezi (CAWP) verilerine göre, en  az 168 kadın aday ön seçimleri geçerek 2016'daki 167 kadın aday sayısını geride  bıraktı.

Ayrıca Michigan'dan Gretchen Whitmer ve Kansas'dan Laura Kelly'nin  Demokrat Parti'nin vali adayı olmasıyla 11 kadın vali adayı da 1994'teki rekoru  geçti.

CAWP Direktörü Debbie Walsh, "Bu seçim dönemi, kadın adaylar açısından  rekorlar dönemiydi. Bu hikaye bu gece de devam ediyor." diye konuştu.

MÜSLÜMAN KADIN ADAYIN SEÇİM ZAFERİ

Michigan eyaletindeki Demokrat Parti'nin ön seçimlerine katılan ilk  Müslüman kadın aday Raşide Tlaib, Kongre'ye girmeye kazanmıştı.

Seçim kampanyası sırasında kapı kapı dolaşarak bir milyon dolardan  fazla yardım toplamayı başaran Filistin asıllı Tlaib, aralarında Detroit Belediye  Meclisi Başkanı Brenda Jones ve Westland Belediye Başkanı Bill Wild'ın bulunduğu  diğer Demokrat adaylarla yarıştığı ön seçimlerin galibi olmuştu.

90'DAN FAZLA MÜSLÜMAN ADAY

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA