TİGEM’in koşu taylarına para aktı

Paylaş
 

Dünyadaki önemli safkan Arap atı yetiştiriciliği ve ıslahı  merkezlerinden olan TİGEM'in yetiştiricilik faaliyetleri Karacabey, Anadolu ve  Sultansuyu işletmelerinde 49 ana, 12 baba kan hattı ile gerçekleştiriliyor.

AA muhabirinin TİGEM'den aldığı bilgiye göre, geçen yıl 215 koşu  tayının satışından 9,6 milyon lira gelir sağlandı. Bir tayın ortalama satış  bedeli 44 bin 705 lira oldu.

Kurum bu yıl, hem tay sayısını hem de fiyatını artırdı. Bir tayı  ortalama 54 bin 359 liradan satan Kurum, 234 taydan toplam 12 milyon 720 bin lira  gelir elde etti. Geçen seneye göre elde edilen gelirde yüzde 32'lik, ortalama  fiyatlarda da yüzde 22'lik artış sağlandı.

En pahalısı "Gökçe Hatun"

Koşu tayları arasında "Gökçe Hatun", 370 bin liralık satış bedeliyle  en yüksek fiyata alıcı buldu. "Gürdenli" isimli tay için ise 360 bin lira ödendi.

Anadolu Tarım İşletmesinde satışa sunulan "Egemenbey"e 300 bin lira,  "Balalayka''ya 220 bin lira verildi. Sultansuyu Tarım İşletmesinde görücüye çıkan  "Atanerhan" da 255 bin liraya satıldı.

Şampiyon atlar sahibini bulacak

Bu yılki koşu tayı satışını tamamlayan TİGEM, elit tayları da gelecek  aydan itibaren vitrine çıkaracak. Genel Müdürlüğün göz bebeği elit tayların  satışı 25 Eylül'de Veliefedi Hipodromu'nda, Sultansuyu İşletmesi yetiştirmesi  tayların satışı ile başlayacak. Bu satışlara 9 Ekim'de Anadolu Tarım İşletmesi,  23 Ekim'de de Karacabey Tarım İşletmesinde yetiştirilen taylarla devam edilecek.

Satışa sunulacak 47 elit taydan toplamda 10 milyon liraya yakın gelir  elde edilmesi planlanıyor.

Etiketler:
at ekonomi koşu
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA