Berat Albayrak: IMF’ye başvurma planımız yok

Paylaş
 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Albayrak'ın, bugün yaklaşık 6  bin 100 uluslararası yatırımcıyla gerçekleştirdiği telekonferans görüşmesinde,  Türkiye ekonomisinin öncelikleriyle kısa, orta ve uzun vadede atılacak adımlara  ilişkin bilgi verdiği, yatırımcıların sorularını yanıtladığı belirtildi.

Açıklamada, Albayrak'ın yatırımcılara yönelik mesajlarına yer verildi.

Buna göre Albayrak, bugün içinden geçilen süreçte yaşanan  dalgalanmaların ve karşılaşılan zorlukların farkında olduklarına işaret ederek,  "Ülkemizin potansiyelini de biliyoruz. Atacağımız adımlarla süreçten daha güçlü  çıkacağız." değerlendirmesinde bulundu.

IMF ile herhangi bir görüşmelerinin olmadığını vurgulayan Albayrak,  şunları kaydetti:

"Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi yabancı para  fonlamalarımızı uluslararası piyasalardan sağlamaya devam edeceğiz. Temel  amacımız doğrudan yatırım çeken, bölgenin yatırım merkezi bir ülke olmaktır.  Piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmaların Türkiye ekonomisinin temel  göstergeleriyle ilgisi yoktur. Bu durum tamamıyla politik gelişmeler ve  yatırımcıların Türk bankacılık sektörüyle ilgili algılarındaki bozulmayla  ilgilidir. Türkiye hiçbir zaman piyasa dışı kuralları hayata geçirmemiştir.  Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmadı ve olmayacak."

"MERKEZ BANKASINI MALİ POLİTİKALARLA DESTEKLEYECEĞİZ"

Albayrak, Türk bankacılık sisteminin sağlıklı ve güçlü olduğunu, açık  döviz pozisyonu da bulunmadığını belirterek, sektörün mevcut volatiliteyi  yönetebilecek kapasitede olduğunu bildirdi. Bankalardan son dönemde büyük bir  mevduat çıkışı yaşanmadığına dikkati çeken Albayrak, "Bankacılık sektörüne destek  verme konusunda tereddüt etmeyeceğiz." ifadesini kullandı.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA