Ağrı Dağı’nda yetiştiriliyor

Paylaş
 

Mikroklima iklimi ve toprak yapısı sayesinde birçok sebze, meyve ve  hububat türünün yetiştirildiği Iğdır'da Nevruz Sadak, 2 yıl önce "Meksika biberi"  olarak da bilinen jalapeno üretmeye başladı.

Sadak, Ağrı Dağı'nın eteklerindeki Akyumak köyünde 15 dekarlık alanda  yetiştirdiği biberleri,  Iğdır Organize Sanayi Bölgesindeki işletmesinde  işledikten sonra Avrupa'ya gönderiyor.

Yıllık yaklaşık 100 ton ürün elde eden girişimci Nevruz Sadak, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, jalapeno biberini daha önce dışarıdan alarak  Avrupa pazarına sunduklarını söyledi.

Iğdır'da birçok türün yetiştirilmesi dolayısıyla bu biberi  yetiştirmeyi denediklerini ve başarı elde ettiklerini belirten Sadak, "Iğdır'da,  tarlamızda yetiştirdiğimiz tarım ürününü burada işleyip Avrupa'ya gönderiyoruz.  Iğdır 'Doğunun Çukurovası', toprakları çok verimli, biz de burada yetiştirdiğimiz  ürünlerden iyi verim elde ediyoruz." dedi.

Üretim alanlarının zamanla daha da genişleyeceğini aktaran Sadak,  "Iğdır'da yetişen biber ve birçok ürünü Almanya'nın Münih kentinde bulunan ana  işletmemizin yanında, yine Almanya'nın farklı yerlerindeki 20 şubemiz ve  araçlarımızla Avrupa mutfağına perakende ve toptan sunuyoruz. Şu anda Almanya  İsviçre, Avusturya ve Hollanda'ya ihracat yapıyoruz." diye konuştu.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA