Dünyadan 50 çelik devi İstanbul’da buluştu

Paylaş
 

İstanbul'da gerçekleşen SteelOrbis ve Uluslararası Uzun Çelik İhracatçıları ve Üreticileri Birliği (IREPAS) toplantısında çelik üreticileri, korumacılığın bir pazarlık konusu haline geldiğine dikkati çekerek, ABD yerine yeni pazarlar bulunabileceğini belirtti. 

Çelik İhracatçıları Birliği'nden (ÇİB) yapılan açıklamaya göre, 22 ülkeden, 50 ayrı çelik üreticisinin katılımıyla toplamda 500'ün üzerinde kişinin yer aldığı konferansın ev sahipliğini ise IREPAS'ın Türk Başkanı Murat Cebecioğlu yürüttü.

Çelik sektörünü bir araya getiren en büyük organizasyonlardan biri olan SteelOrbis 2018 Güz Konferansı & 79. IREPAS toplantısı, 16-18 Eylül'de İstanbul'da gerçekleşti.

Konferansa katılım sağlayan ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, "Asıl sorunumuz korumacılık. Bu konu artık pazarlık kozu haline geldi. ABD'nin yerine yeni pazarlar bulma konusunda oldukça esneğiz ancak üreticilerimizde korumacılık önlemlerinde artış olabileceği endişesi hakim." ifadelerini kullandı.

Aslan, söz konusu önlemlerin yürürlüğe girmesinin ardından fiyatlarda görülen artış ve ABD'li üreticilerin daha fazla kâr açıklayacağı beklentisine ilişkin olarak, ABD'nin ticaret politikasına ABD'li üreticilerin yön verdiğini kaydetti. 

"Türkiye'nin ihracat pazarlarında sadece ABD yok" 

Adnan Aslan, ABD'nin, yerli kapasitesi yeterli olmadığı için inşaat çeliği ithalatına devam etmek zorunda olduğunu belirterek, İspanya ve Portekiz gibi birçok ülkenin ABD pazarındaki payını artırmak istediğini, Bulgaristan'ın bile ABD’ye inşaat çeliği satmaya başladığını kaydetti.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA