Macron’a destek yüzde 29’a düştü

Paylaş
 

Fransa'da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a halkın desteği  6 puan azalarak yüzde 29'a geriledi. 

Fransa Kamuoyu Araştırma Enstitüsü (IFOP) tarafından Le Journal du  Dimanche gazetesi için yapılan anketin sonuçları yayımlandı.

Ankete göre, geçen ay yüzde 35 oranında kamuoyu desteğine sahip  Macron, eylül ayında 6 puan daha kaybederek yüzde 29'a geriledi.

Macron, anket sonuçlarına göre "kamuoyunun desteğine en az sahip  cumhurbaşkanı" olarak tarihe geçti.

Sonuçları Europe 1 radyosunda katıldığı canlı yayında değerlendiren  IFOP Genel Müdür Yardımcısı Frederic Dabi, alım gücünün düşmesi ve çevre ile  ilgili kaygılar nedeniyle Macron'un halk desteğini kaybettiğini belirterek,  cumhurbaşkanı ile halk arasındaki ilişkinin gittikçe sorunlu hale geldiğini  kaydetti.

Halkın yüzde 70'ten fazlasının Macron'un icraatlarından memnun  olmadığı belirtilen ankete göre, Başbakan Edouard Philippe de önceki aya göre 6  puan kaybetti. Philippe'e, eylül ayında kamuoyu desteği yüzde 34 oldu.

Cumhurbaşkanı Macron'un anketlerde destek oranı geçen yılın aynı  döneminde yüzde 60'ın üzerindeydi. Daha önce Fransız halkı hakkında yaptığı  "tembeller", "değişime direnen Galyalılar" gibi ifadeleri nedeniyle büyük tepki  çeken Macron'un, son olarak Çevre Bakanı Nicolas Hulot'nun istifası ve dış  politikadaki gelişmeler nedeniyle "halkın gözünden düştüğü" ifade ediliyor.

 

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA