Hollanda Büyükelçisi Türkiye’ye geldi

Paylaş
 

Havaalanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kwaasteniet,  "Burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu çok önemli bir an. Burada iyi zaman  geçirmeyi ve Türkiye-Hollanda ilişkilerinde olumlu rol oynamayı ümit ediyorum."  dedi.

Kwaasteniet, Türkiye'ye atanmadan önce ülkesinin NATO Daimi  Temsilciliği görevini yürütüyordu.

Büyükelçi Kwaasteniet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güven  mektubunu sunmasının ardından resmen göreve başlayacak.

Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine  yönelik büyükelçilerin karşılıklı atandığı 7 Eylül'de duyurulmuş, Türkiye'nin  Lahey Büyükelçisi olarak Şaban Dişli atanmıştı.

TÜRKİYE-HOLLANDA SON DÖNEM İLİŞKİLERİ

Hollanda hükümeti, Türkiye'deki anayasa değişikliği referandumu  döneminde, Hollanda'da Türk vatandaşlarıyla bir araya gelerek konuşma yapmayı  planlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına verilen iniş iznini iptal  etmişti. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın da  11 Mart 2017'de Rotterdam'daki Türk Konsolosluğuna girişine izin vermeyen  Hollandalı yetkililer, Kaya'nın korumalarını gözaltına almış ve kendisini polis  eskortuyla Almanya'ya gitmeye zorlamıştı.

Gelişmeler üzerine Türkiye, ülke dışında bulunan Hollanda'nın Ankara  Büyükelçisi'nin dönmemesini istemişti. İki ülke, diplomatik temsilini karşılıklı  olarak maslahatgüzar düzeyinde tutuyordu.

 

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA