Nobel Barış Ödülü’nü onlar kazandı!

Paylaş
 

Norveç Nobel Komitesi, bu yılki Nobel Barış Ödülü'nü,  cinsel şiddetin bir savaş silahı olarak kullanılmasını durdurmaya yönelik  çabalarından ötürü Dr. Denis Mukwege ve Nadia Murad'a verdi. 

Norveç Nobel Komitesi, Nobel Barış Ödülü'nün cinsel şiddeti sona  erdirme çabaları nedeniyle Kongolu doktor Denis Mukwege ve Ezidi aktivist Nadia Murad'a  verildiğini açıkladı.

Mukwege ve Murad'ın, "Savaş ve silahlı çatışmalarda cinsel şiddetin  bir araç olarak kullanılmasının bitirilmesi için yaptıkları çalışmalar" nedeniyle  ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Denis Mukwege

Hayatının çoğunu Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki cinsel şiddet  mağdurlarına yardım etmeye adayan jinekolog Denis Mukwege, yıllardır tecavüz  mağdurlarının tedavisi için uğraşıyor.

Mukwege ve ekibinin, cinsel saldırılara maruz kalmış binlerce kişiyi  tedavi ettiği biliniyor.

1955 doğumlu aktivist ve insan hakları savunucusu Kongolu jinekolog,  savaş ortamında tecavüze uğrayan kadınları Bukavu’da kurduğu Panzi isimli  hastanede etkili bir şekilde tedavi etmesiyle yakından tanınıyor.

Kongolu doktor, aralarında BM insan hakları ödülünün de bulunduğu çok  sayıda uluslararası ödüle sahip.

Nadia Murad

Terör örgütü DEAŞ tarafından 2011'de 21 yaşındayken kaçırılan ve 6  erkek kardeşi öldürülen Ezidi aktivist Nadia Murad, daha sonra örgütten kaçmayı  başararak Almanya'ya gitmişti.

Eylül 2016'da BM İyi Niyet Elçisi ilan edilen Murad, 2017'de Avrupa  Konseyi tarafından düzenlenen Vaclav Havel Ödülü'ne layık görülmüştü.

Kaçtığından beri insan ticaretini durdurmak için mücadele veren Murad,  BM'deki görevi sırasında ise özellikle insan ticareti mağduru mülteci kadın ve  genç kızlar konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik faaliyetlerde bulunuyor.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA