Koç Holding’den 3,8 milyar lira net kar

Paylaş
 

Koç Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, 2018'in ocak-eylül döneminde holdingin konsolide bazda gelirleri 103,4 milyar lira, net dönem karı da 3,8 milyar lira oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, ekonominin itici gücü olmaya devam ettiklerini belirterek, koşullar ne olursa olsun, ülke ekonomisine değer katan, kendilerini daha rekabetçi kılan yatırımlarını sürdürdüklerini vurguladı.

Kombine yatırımlarının 9 ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 37 artarak 6,4 milyar liraya yükseldiğini aktaran Çakıroğlu, "Son 5 yılda yaptığımız 35 milyar liralık yatırım, ülkemize duyduğumuz güvenin somut bir göstergesidir. Piyasadaki zorlu koşullara rağmen disiplinli yönetim anlayışımız, dengeli portföyümüz ve güçlü bilançomuzla başarılı finansal sonuçlara ulaştık. Şirketlerimiz uluslararası pazarlarda başarılı sonuçlar almayı sürdürdü ve ülkemize döviz kazandırmaya devam ettik." ifadelerini kullandı.

Çakıroğlu, zorlu piyasa koşullarında ülke ekonomisine ihracatla katkı sağlamanın önemine işaret ederek, Koç Topluluğu Şirketleri'nin başarılı ihracat performansıyla bu konuda önemli bir örnek teşkil ettiğini dile getirdi.

Türkiye'nin ihracat şampiyonu Ford Otosan'ın 9 ayda toplam gelirlerinin yüzde 81'ini yurt dışı pazarlardan sağladığı bilgisini veren Çakıroğlu, şunları kaydetti:

"Ford Otosan'ın geleceği için çok önemli bir girişim olarak konumlandırdığımız Ford Trucks da yeni çekicisi F-Max ile ülkemizi gururlandıran uluslararası bir başarıya ulaştı. Yeni çekicimizle Ford Trucks'ın uluslararası pazarlarda büyümesini hızlandıracağız. 50. yılını kutladığımız Tofaş da benzer şekilde 9 ayda gelirlerinin yüzde 79'unu yurt dışı pazarlardan elde etti. Yılın aynı döneminde, Koç Topluluğu olarak Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 44'ünü gerçekleştirdik. Şirketlerimiz ile dış pazarlarda ülkemizi başarıyla temsil ediyor, ihracat performansımızla ekonomimize önemli katkı sağlıyoruz."

Etiketler:
ekonomi kar koç
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA