Yabancı Dil…

 

 

 

Yabancı Dil…

Dünyadaki tüm internet sitelerinde, kitaplarda yer alan faydalı bilgilerin yüzde 77’sinin İngilizce dilinde yayınlandığı günümüzde bu lisanı bilmeyenlerin rekabet edebilir olması mümkün değildir.
Eğitimde en üst noktada yer alan Finlandiya, Singapur, Güney Kore, İsveç, Almanya, İsviçre vb. gibi ülkeler, bireylerine İngilizce’nin yanı sıra Çince, İspanyolca, Almanca, Rusça gibi dilleri de ustalıkla öğretebilmektedir.
İlkokul 4. sınıftan itibaren binlerce saat İngilizce dersi gören milyonlarca insanımız en basit makaleyi bile anlamaktan aciz haldedir.
Son 2-3 asır içinde İngilizce öğretmek için haybeye savurduğumuz kaynaklarla yeni bir Türkiye inşa edebilirdik.
300 basit abullabut kelimeyle çevrilen toraman, yarısí argo Amerikan filmlerini anlayanlar İngilizce’yi öğrenmiş oldugunu sanmaktadır.
Dil öğrenmek insana huzur, sağlık, bilgelik aşılar. Her bir yeni dil, yeni bir kültür deryasına dalmaktır.
İngilizce’yi biraz kavrayan herkes Almanca, Fransızca, İtalyanca vb. gibi dilleri de hızlıca öğrenebilir.
Küresel çapta dil kitapları yayınlayanlar sürekli daha çok para kazanmak için önce10 civarı kur / modül / seviye / level icat edip lisanı içinden çıkılmaz labirentlere çevirmişlerdir.
Halbuki dil cümlelerden oluşan, 3 ayda kavranabilen bir olgudur.
3 ay, en cahil insana, günlük hayatta kullanılan 1000 cümleyi dinletin, konuşturun, yazdırın, mesele hallolacaktır.
Okur yazar bile olmayan insanlarımız, işçi olarak gittikleri ülkelerde, 3 ayda Almanca, Rusça gibi dilleri temel seviyede konuşur hale geliyorlar.
Dünyaya geldiğimizde okur yazar olmadığımız halde 5. yaşa ulaşınca meramımızı anlatır oluyoruz.
30 yıllık öğretmenim. Hasbelkader İngilizce ve Almanca dillerini yetecek kadar biliyorum. Bu iki dili gittiğim okullarda ve kurslarda değil, cümle cümle anlama yöntemiyle kendim idrak ettim.
Dil öğretme yöntemlerimizin yüzde 99’unun uydurma, sahte, saçma, zorlaştırıcı olduğunu 20 yıldır söylüyorum. Bunu siyasetçilere, bürokratlara, medya organlarına müteahhit defalar yazıp yolladım. Ama pek kaale alan olmadı.
Bir elektrik öğretmeni bundan ne anlar ki denilip geçildi. Küçümsedikleri eğitimcinin 25 yılda, 20.000 sayfa tutan 55 kitap yayınlamış olduğunu fark etmediler bile.
Bu topraklarda, falcı, manken, topçu, popçu, müteahhit, şarlatan tayfasından başkasının medyada yeri yoktur zaten.
O nedenle 2000 kg patates satıp 100 gramlık telefon almaya devam ederiz… Bu bin yıl daha değişmeyecek gibi görünmektedir.
Okulumuza Türkiye’nin en farklı, en yalın, en pratik İngilizce öğretim laboratuvarını kuruyoruz. Bu mekan için İngilizce hikaye, şiir, öykü, roman, gramer, sözlük içerikli kitap, CD, DVD bağışlarinızı bekliyoruz. PTT gönderi bedelini biz karşılarız.
53.700 okulumuzda olmayan, kısa sürede dil öğreten bir mekanı 2-3 ayda oluşturacağız.
İlham kaynağımız Aziz Sancar, Oktay Sinanoğlu, Fuat Sezgin ve Aytaç Açıkalın’dır…
Not: Ek bilgi için web adresine bakınız.
Ali Özdemir
Uzman Elektrik Öğretmeni-Okul Müd.
0505 220 83 85
aozdemir53@hotmail.com
www.aliozdemir.net

Bu yazı 231 kere okundu.
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA