ATATÜRK HEYKELLERİNDEN NEDEN PUT OLMAZ

 

 

 

ATATÜRK HEYKELLERİNDEN NEDEN PUT OLMAZ

 

Bazı şartların yerine getirilmesi gerekir ki işte o zaman bir nesne ya da fikre put densin, mesela, bir kişi/zümre/kitle/toplum Atatürk heykelinden şunları isterse bu mevzuyu bir daha konuşalım:

Her şeyi yaratanın, yokluktan var edenin, evreni ve tüm canlıları bir düzen içinde yaşamalarını sağlayanın, rızık verip gözetip kollayanın, bilinen bilinmeyen yaratılmış tüm varlıkların sebebi olanın eğer Atatürk heykelleri olduğunu düşünüyorsanız sizi düşünce özgürlüğünden dolayı ancak kendi halinize bırakmamız gerekir.

Geçmişi yâd etme ile puta tapma işini birbirinden ayıramayan bazı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına şunu belirtmemiz icap ediyor: Put, bir semboldür. Bir nesneyi put yapan, nesnenin kendisi değil, ancak çevresindeki insanların zihinleridir. Bir örnekle konuyu zenginleştirelim: Hz. Peygamber, Kâbe’deki putları alaşağı ederken onların put olduğunu biliyordu çünkü o heykellerden Allah’ın sıfatlarına ait ne varsa hemen hepsi isteniyor ve bekleniyordu. İnsan zihninde onlar heykel olmaktan çıkmış, karşı konulamayan bir itaat tabusuna dönmüş. Vesselam kendilerini dahi koruyamadan yıkılıp gittiler. Bir de Michelangelo’nun Davut heykeline bu konudan yaklaşalım. Dünyadaki en ünlü heykellerden biri… Bir sanat şaheseri, onu yapan ustanın el mahareti bir daha dünyaya gelmedi. Heykeldeki zarafet taklit edilemeyecek kadar nadide. Davut’un, Goliath’la yüzleştiği an… İşte bu sanattır çünkü aynısı bir daha yapılamaz.

Şimdi yumurtaları birbirine tokuşturalım bakalım hangisi kırılacak. Hz. Peygamberin, tapınıldığı için yıktığı heykeller mi puttu yoksa Michelangelo’nun bir sanat eseri olan Davut heykeli mi put? Aralarındaki fark ince bir çizgi değil, belki gördüğüm en kalın duvarlardan biri… Bu sebeple aralarında bir fark görmemek ancak niyetinde sakınca olan bir düşüncenin tezahürü olabilir.

Milli kahramanımız olan Atatürk, tarihin içindeki bir sanat eseridir. Batı emperyalizmine karşı insani tüm vasıflarını sonuna kadar kullanmış bir lider. Zihinlerimizde yankılanan bu tarihi sanat eserini yâd etmek, her şeyden önce bir vefa meselesidir. Tekrarlanmayacak olduğunu bilerek, hayran bakışlarla o tarihleri anlamaya çalışmak ve anmak ise şahesere verilen kıymettendir.

Şu aforizmayı yazmadan da olmayacak: Put olmadığı halde bir heykele put diyenler, put dedikleri heykelin putperesti olmuşlardır.

Eğer bir nesneyi put olmakla suçlayacaksanız, aman dikkat edin, o nesnenin put olduğuna inanan sadece siz olabilirsiniz!

Bu yazı 231 kere okundu.
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA