Tarihi yangının maliyeti 16 milyar dolar

Paylaş
 

ABD'nin California eyaletinde geçen yılın sonlarında  etkili olan orman yangınının 2018'in en  maliyetli doğal afeti olduğu bildirildi. 

Alman sigorta şirketi Munich RE, California eyaletinde 8 Kasım'da  başlayan ve "Camp yangını" olarak isimlendirilen orman yangınının, 16,5 milyar  dolar zarara yol açarak geçen yılın en maliyetli doğal afeti olduğunu belirtti.

Binlerce evin yok olmasına, onlarca kişinin hayatını kaybetmesine  neden olan yangının yol açtığı 16,5 milyar dolarlık maddi kaybın 12,5 milyar  dolarlık kısmının sigortalı olduğu kaydedildi.

Şirket, 2018'de en fazla maliyeti olan kasırganın, ekim ayında ABD'nin   Florida eyaleti kıyılarında etkili olan Michael Kasırgası olduğunu bildirdi. 16  milyar dolarlık maddi kayba neden olduğu sanılan kasırganın 2018'in maliyeti  ikinci en yüksek doğal afeti olduğu bildirildi.

Geçen yıl tüm doğal afetlerden kaynaklanan zararların 160 milyar  dolara ulaştığını belirten Munich RE, bunun, 2017'de doğal afetlerin yol açtığı  350 milyar dolarlık kaybın altında kaldığına işaret etti.

Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Torsten Jeworrek, Californiya’daki orman  yangınlarının artmasının iklim değişikliği ile bağlantılı göründüğüne dikkati  çekerek, "Kayıpların önüne geçmeye yardımcı olmak için imar yönetmelikleri ve  arazi kullanımı konusunda acilen harekete geçmek gerekiyor." dedi. 

Eyaletin kuzeyindeki Paradise kasabasında başlayan orman yangını  yaklaşık 14 bin ev, 500'den fazla iş yeri ve yaklaşık 4 bin 300 binayı yok etmiş,  yangında 80'den fazla kişi yaşamını yitirmişti.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA