Kim ikinci zirvenin sinyalini verdi

Paylaş
 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, "Kuzey Kore, uluslararası  toplum tarafından memnuniyetle karşılanan başarıları elde etmek için ABD ve Kuzey  Kore liderlerinin ikinci zirvesi için çaba harcayacak." dedi. 

Çin Merkezi Televizyonu (CCTV), Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Kuzey  Kore lideri Kim Jong-un ile 8 Ocak’ta başkent Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda  görüştüğünü bildirdi.

Yapılan heyetlerarası görüşmelerde  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un,  "Kuzey Kore, nükleerden arındırılma  tutumuna ve Kore yarımadasının sorunun  diyalog ve müzakere ile çözümüne bağlılığını sürdürecek, uluslararası toplum  tarafından memnuniyetle karşılanan başarıları elde etmek için ABD ve Kuzey Kore  liderlerinin ikinci zirvesi için çaba harcayacak." ifadelerini kullandı.

Kim, ayrıca iligili tarafların Kuzey Kore'nin "makul endişelerine"  olumlu cevap vermesini ve yarımadanın sorunun "kapsamlı çözüme" ulaşmasını teşvik  etmesini beklediklerini söyledi.

Çin'den Kuzey Kore ve ABD'nin görüşmelerine destek

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de Kore Yarımadası'nda mevcut durumda  barış görüşmeleri ve müzakerelerin büyük ölçüde şekillendiğini belirterek,  "Siyasi çözüm yarımadanın karşı karşıya olduğu nadir bir tarihi fırsat." dedi. 

Şi, Çin'in, Kuzey Kore tarafının yarımadanın nükleerden arındırılması  yönünde bağlılığını sürdürmesini ve Koreler arası ilişkilerin iyileştirmesini  desteklediğini kaydederek, "Çin, Kuzey Kore ve ABD'nin düzenlediği ilk görüşmeyi  ve elde edilen sonuçları destekliyor, ilgili tarafların diyalog yoluyla 'makul  endişeleri' çözmesini destekliyor." diye konuştu.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA