Makedonya’nın adı değişti!

Paylaş
 

Makedonya'nın adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak  değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri Mecliste onaylandı. 

Mecliste yapılan oylamada, milletvekilleri dört yasa değişikliği için  oy kullandı. 120 milletvekilinin bulunduğu Meclisteki oturuma, muhalefetteki İç  Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE)  milletvekilleri katılmazken, 81 milletvekili hazır bulundu. Oturuma daha önce  VMRO-DPMNE'de bulunan ve anayasa değişikliklerini desteklemelerinden dolayı  partilerinden ihraç edilen 8 bağımsız milletvekili de katıldı.

Yunanistan ile Makedonya arasında geçen haziran ayında imzalanan  Prespa Anlaşması çerçevesinde, Makedonya'nın adının "Kuzey Makedonya" olarak  değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri Meclisin üçte ikisi olan 81  milletvekilinin oyuyla onaylandı.

Anayasal değişiklikler, Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'un onaylanmasının  ardından yürürlüğe girecek.

Meclis Başkanı Talat Caferi, İvanov'un daha önce Meclisten geçen  Dillerin Kullanımı Yasası ve Prespa Anlaşması'nı imzalamaması dolayısıyla iki  yasanın da doğrudan Resmi Gazete'ye gideceğini açıklamıştı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da ocak ayında anlaşmayı  Yunanistan Meclisine getirmeyi planladıklarını bildirmişti.

NATO ve AB'den Makedonya'ya destek

NATO ve Avrupa Birliği (AB), Makedonya Meclisi'nin,  ülkenin adını Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa  değişikliğini onaylamasına destek verdi. 

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA