DR NEVZAT İSPİR : 9 ŞUBAT DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ VE SİGARA

Paylaş
 

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ VE SİGARA

Dünya Sağlık Teşkilatı “W.H.O” nun, tütün mamullerine karşı açtığı savaşta önemli basamaklar olan 9 şubat, 7 nisan,31 mayıs, 20 kasım tarihleri dünyada sigara içmeme günü olarak kabul edildi. Biz de bu 9 şubat gününde sizlere sigaradan bahsetmek istedik. (Püro,pipo, enfiye,nargile de sigara kapsamındadır)

Sigara dumanında 4000 kadar kimyevi madde vardır.Hepsi de zararlıdır. Dumandaki nikotin, katranlar, karbonmonoksit, zararlılıkta başı çekmektedir.Yıllar boyu sigara içenlerde oluşan en önemli hastalık ve sekellere kısaca bakalım.

1-SİNDİRİM SİSTEMİNDE ::İştahın kesilmesi, sindirimiz güçleşmesi, gastritler, dişlerin sararıp çürümesi, ağzın kokması,tad alma duygusunun azalması, mukoza ülserleri, dudak, dil, yemek borusu kanserleri.

2-SOLUNUM SİSTEMİNDE : Öksürük, balgam, koku alma duygusunun azalması, müzmin bronşit, ve anfizem, koah hastalığı, gırtlak ve akciğer kanserleri.

3-KAN DOLAŞIMI SİSTEMİNDE: Damar sertliği, kol ve bacak damarlarında tıkanmalar, beyin damarlarında tıkanmalar sonucu felçler, kalbin damar tıkanmaları sonucu ve az oksijen alma nedenine bağlı hastalıklar, tansiyon yükselmesi,.

4-CİLTTE:Soluk kirli bir renk, erken kırışma, saçların erken yıpranması.

5-ÜREME SİSTEMİNDE :Kadında yumurta, erkekte sperm üretiminin kusurlu oluşu, iktidarsızlık, hamile kalmanın güçleşmesi.

6-SİNİR SİSTEMİNDE:  Hafızanın zayıflaması, uykusuzluk, huzursuzluk, zihnin çabuk yorulması, beyin tümörü oluşması.

7-DİYABET VE BAZI HORMON HASTALIĞI OLANLARDA: Hastalığın tahribatlarını arttırması, tedaviyi güçleştirmesi.

8-GÖZ TANSİYONU MAKULA DEJENERESANSI OLANLARDA: Körlüğe gidişin hızlanması.

9-HAMİLELİKTE: Düşük yapma, ölü doğum, dış gebelik riski sigara içmeyen annelere göre 2-3 kat yüksektir.

10-KANDA: Sigara dumanındaki karbonmonoksit, kandaki alyuvarlarla birleşerek bunların bir kısmını hizmet dışı bıraktığından kanın dokulara taşıdığı oksijen ve diğer maddelerin miktarı az olur.

Böylece sigara, hastalıklara, alerjilere karşı kanda bulunan bağışıklık sistemini de zayıflatır. Dünyada her yıl beş milyon kadar insan sigaraya bağlı hastalıklardan ölmektedir. Türkiye’de de sigara bağlı ölümün yılda 100.000 kadar olduğu tahmin ediliyor. Sigara içenin çevresinde bulunanlarda içicinin %70-80 i kadar zehir alırlar. Bunlara pasif içici ya da duman altı diyoruz. Türkiye de sigaraya bağlı ölümlerden 20.000 kadarının pasif içicilerden olduğu tahmin ediliyor. Sigaranın aile bütçesini de tahrip etmesi, orman yangınlarına sebep olması, iş yerlerinde randıman düşürmesi, soluk aldığımız her yerde çevre kirliliği yapması da korkunç zararlarından bazılarıdır. Sigaraya bağlı hastalık ve sakatlıkların tedavisi için milli gelirden sarf edilen para, tekelin ve sigara vergilerinin devlete kazandırdığından çok daha fazladır. İş kayıplarını da eklersek, sigaranın toplumumuz için ekonomik açıdan da çok büyük bir felaket olduğunu görürüz.

SİGARADAN KORUNMA VE KURTULMA YOLLARI

Bir sigara bağımlısının sigarayı bırakması, evvela sigarayı bırakacağım diye karar vermesiyle olacaktır.

BIRAKMA 2 ŞEKİLDE OLUR

1-Birden, tamamen bırakıp bir daha içmemek.

2-İçilen günlük sigara sayısını gitgide azaltarak bir süre sonra sıfırlayıp artık bir daha içmemek.

Birinci sigara bırakmada tekrardan başlama ihtimal daha azdır. Gitgide azaltarak bırakanların daha sonra başlama ihtimali daha fazladır. Sigarayı bırakmak bir bağımlıya bazı rahatsızlıklar getirebilir. Huzursuzluk, uykusuzluk, sinirli olma hali, baş ağrısı, işini rahat yapamama, aşırı sigara içme isteği, kilo9 alma bunlardan bazılarıdır. Bağımlılığı yapan madde nikotin dir. Bu maddeyi, nikotin bandı,nikotin spreyi, nikotin sakızı gibi preparatlar kullanarak vücuda biraz almak, sigara içmemenin verdiği rahatsızlıkları giderebilir. Bir süre sonra da bu maddeyi kullanmaya gerek kalmaz. Artık sigara o insanın hayatından çıkmıştır. Yine de sigara bırakılamamışsa, hekim danışmanlığı, grup tedavisi, hipnoz, akupunktur, elektromanyetik frekans yönetimi, ve daha başka yollar denenebilir. Başarı nispetini bu yöntemlerde tartışmalı olduğu, nikotin replasman tedavisine göre hayli düşük olduğu bilinmektedir. Çok daha etkili bir yöntem, bupropion kimyevi maddesini içeren tabletleri kullanmaktır. Halen eczanelerde ziban ya da başka isimlerle mevcuttur. Bupropionun bazı yan etkilerinden dolayı helkim nezaretinde kullanılması uygun olur.Son yıllarda benzer  kimyevi maddeler de piyasaya verilmiştir. Champix adlı preparat, sigarayı bıraktırma daçok başarılıdır. Champix in yan etkileri zibana göre daha azdır. Bu nedenle kullanım alanı geniştir.

SİGARAYI  BIRAKTIRMA konusunda hizmet veren birkaç yer Bursa’da vardır.En kapsamlısı 1992 yılında Bursa Tıp Fakültesinde Göğüs Hastalıkları kliniğinde açılmış olan “Sigarayı Bıraktırma polikliniği” dir. Ücretsizdir.

Anayasamızın 56 ve 58nci maddeleri Devletimizin kötü alışkanlıklara karşı gerekli tedbirleri almasını istemektedir. Bu bakımdan 7 kasım 1996 tarihinde kabul edilen 4207 sayılı kanunla  tütün bağımlılığına karşı bazı önlemler getirildi. 24 nisan 2004 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde düzenlenen “Tütün kontrolü çevre sözleşmesi” ne Türkiye de imza koydu.31.12.2004 de bu sözleşme TBMM tarafından onaylandı. 4207 sayılı kanunun eksiklerini tamamlamak, kapsamını daha da genişletmek üzere de 03 ocak 2008 tarihinde, “Tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun” başlığı ile TBMM de yeni bir kanun kabul edildi. Kademeli olarak uygulanan bu kanun gitgide toplumumuza büyük bir ferahlama getirdi. Bu kanunun tam olarak uygulanmasıyla sigara içenlerin sayısında büyük azalmalar olacağı ümit ediliyordu. Halen elimizde istatistikler yok ise de tütün mamullerinin kullanımında önemli düşüşler olduğu bilinmektedir.

Sigara ve diğer tütün mamullerinin felaketinden insanlarımızı kurtarmak için çalışan bütün ilgililere minnet ve şükran duygularımı arz ediyor aziz halkımıza sigarasız, dumansız bir hayat temenni ediyorum.

Dr NEVZAT İSPİR

TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ

BURSA OSMANGAZİ) TEMSİLCİSİ

SİGARA+İÇMEYENLERİN+AKCİĞERİ+SİGARA+İÇENLERİN+AKCİĞERİ (1).jpg

IMG_5025.jpg

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA