ABD’den skandal rapor!

Paylaş
 

Bakanlığın her yıl yayımladığı rapor, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun  katıldığı basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

Raporun, Suudi Arabistan bölümünde yer alan Cemal Kaşıkçı cinayetiyle  ilgili kısımda Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın adının hiç geçmemesi  dikkatlerden kaçmadı.

Raporda, "İfade ve barışçıl protesto özgürlüklerini kısıtlayan  devletler, aynı zamanda dini, etnik ve diğer azınlık gruplara şiddet uyguluyor.  Bireylerin temel itibarını baltalamak ahlaki açıdan endişe verici ve  çıkarlarımızın altını oyuyor.” ifadesine yer verildi.

“Otoriter devletler, sivil toplumun denetiminden korktukları için  baskı uyguluyor” ifadesi kullanılan raporda, Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore  hükümetleri örnek gösterilerek insan haklarını günlük olarak ihlal ettikleri ve  bunun sonucu olarak da ülkeleri istikrarsızlaştırdıkları belirtildi.

Raporda, terör örgütü DEAŞ'a ve diğer terör örgütlerinin sivillere  yönelik acımasız saldırılarına da değinilerek, “DEAŞ, İran Hizbullah'ı, El Kaide,  Taliban ve diğer grupların, katliam, bombalama, adam kaçırma, yasa dışı gözaltı,  işkence ve mezhepsel kimliğe dayalı evlerden zorla tahliye gibi çok çeşitli insan  hakları ihlalleri işledikleri" vurgulandı.

Myanmar'a eleştiri

Raporda, ayrıca Myanmar devletinin Arakanlı Müslümanlara uyguladığı  şiddete değinildi.

Arakan'da keyfi veya yasa dışı öldürme, siyasi tutuklama ve insan  ticareti gibi birçok ciddi insan hakları sorunlarının yaşandığına dikkat çekildi.

"Mısır hükümeti insan hakları ihlalini görmezden geliyor"

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA