Çin’de ‘bebek’ ayaklanması: Yasaklansın!

Paylaş
 

"Nature" dergisinde yayımlanan yedi ülkeden 18 araştırmacının  desteklediği öneride genetiği değiştirilmiş bebeklerin dünyaya getirilmesinin  bilimsel ve etik olarak tartışılması gerektiğine işaret edilerek, bu tip  çalışmaların dünya genelinde 5 yıl gibi bir süre için yasaklanması istendi.

Öneride bu tip çalışmalarla ilgili tartışmaların yapılmasının  ardından, her ülkenin genetiği değiştirilmiş bebeklerle ilgili çalışmalara izin  verip vermeyeceğine karar verebileceği belirtildi.

Yaklaşık 30 ülkede, genleriyle oynanmış bebeklerle ilgili  araştırmalara izin verilmiyor.

İddiaları ortalığı karıştırdı

Çin'in Guangdong eyaletinin Şıncın kentindeki üniversitede görevli  bilim insanı Hı Cienkui, 26 Kasım'da gerçekleştirilen zirvede, tüp bebek tedavisi  gören 7 çifte ait embriyoların DNA'larında gen düzenleme yöntemiyle değişiklik  yaptığını ve genleriyle oynanmış ilk ikiz kız bebeklerin kasım ayında dünyaya  geldiğini iddia etmişti.

Hı, bastırılmış düşük seviyede HIV enfeksiyonu taşıyan babalardan  alınan spermlerin HIV olasılığından temizlendiğini ve bu spermlerin laboratuvar  ortamında yumurtayla bir araya getirilerek embriyo oluşturulduğunu savunmuş ve  bundan sonraki aşamada da gen düzenleme yönteminin devreye sokulduğunu ileri  sürmüştü.  

İnsan genetiği üzerinde deney yapmanın yasak olduğunu bilmesine rağmen  böyle bir çalışma yürüttüğünü dile getiren Hı Cienkui, deneklerin çalışmaya  gönüllü katıldığını belirtmişti.  

Çinli bilim adamı, çalışması öncülüğünde birçok kişinin hastalıklardan  kurtulabileceğini, AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün çok sayıda kişiye  bulaşmasının engellenebileceğini savunarak, çalışmasından "gurur duyduğunu"  söylemişti.  

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA