Sayın Valim! Mudanya Mütareke Binası Dökülüyor…

Paylaş
 

Sayın Valim! Mütareke Binasına bir baksanız…

Sayın Valim; öncelikle, şahsınızda 15-22 Nisan Turizm haftasının Turizm sektörümüze bol kazançlar getiren bir sezon açılışı olmasını diliyorum.

Bursa’nın Turizm Destinasyonu içinde bir çok farklı merkez olmakla birlikte Mudanya’daki mütareke binası en önemlilerindendir. Çünkü Mudanya mütarekesi, Türkiye Cumhuriyetinin Tapusunun alınması olarak tanımlanan bir anlaşmanın yapıldığı mekandır. Kurtuluş Savaşının kazanıldığının ve yeni Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulacağı toprak varlığının temelinin atıldığı ve bunun belgelerinin imzalandığı bir mahal olarak önemi varlık bilincimize kazınmıştır. Mudanya Mütarekesi, Uluslararası barışa yarattığı katkıyla mazlum milletlerin gönüllerinde yer almıştır. Mudanya Mütarekesi demek, Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü ve Türk milletinin sembolü demektir.

Maalesef…

Mütarekenin imzalandığı binanın fotoğraflara yansıdığı kadarıyla görüntüsü aşağıdaki gibi.

1-Ön cephede yıpranmış kaplamalar, binanın köşe direklerinde ahşap içinde oyuklar ve yıpranmışlık görüntüleri, duvarlarında çatlaklar, dökülmüş boyalar,

2-Çevresinde bulunan sivri uçlu demir parmaklıkların kısa olması nedeniyle dışarıdan içeriye rahatça girilebilir olması (Binanın deniz tarafında uyuşturucu ve baliciler için uygun bir mahal ortamının varlığı ve hatta geceleri tuvalet ihtiyacının karşılandığı kokularının hissedilmesi)

3-Binanın hemen dışında var olan elektrik direkleri ve telekominikasyon şebeke merkezlerinin görsel kirlilik yaratması,

4-Bina girişine yakın bir yerde konuşlandırılmış olan elektrikli panonun varlığının mütareke binasının görselliğini engellemesi,

Sayın valim ben dışarıdan bu kadarını gördüm. İçeride neler var ya da yok bilemem ama uzman gözüyle tespit edilmesinde yarar görüyorum. Böylesine önemli bir sosyal değerlikli anıt eserin tarihi ve kültürel bakımdan korunmasının acilen sağlanması ve bu duruma gelmesine izin verilmeden önleyici bakımlardan geçirilmesi gerekirdi diye düşünenlerdenim. Bu bina fotoğraflardaki duruma gelmemeliydi. Eğer dış cephede bu duruma gelmesine kadar bir umursamazlık yaşandıysa bile, bu günden itibaren bakım ve onarıma alınıp, iç eksiklerinde tespitiyle sonuçlandırılıp ulusal ve uluslararası ziyaretçilere açılması gerekir.

Sayın Valim size bu konuyu saygıyla takdim ediyorum ve takipçisi olacağıma söz veriyorum.

 

 

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA