Ruhani ile ilgili bomba iddia! Obama tam 19 kez…

Paylaş
 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin önceki gün siyasetçilerle yaptığı  görüşmeye katılan reformist politikacı Hamid Rıza Celalipur, ülkenin resmi yayın  organlarından İran Gazetesi ve resmi haber ajansı IRNA'da yayınlanan yazısında,  Ruhani'nin basına yansımayan konuşmasıyla ilgili ayrıntılara yer verdi.

Celalipur, Ruhani'nin toplantıda petrol satışıyla ilgili olarak,  "Bütçede günlük 1.5 milyon varil petrol satışı öngörüldü ancak şimdi petrol  satışıyla ilgili temel bir sorunla karşı karşıyayız. Petrokimya ve maden  ürünlerinin satışında da problemler var. Temel gıda ürünleriyle ilgili olarak da  sorun yaşanıyor. Ülkede sadece maaşlar bir ayda en az 310 milyar tümen (yaklaşık  80 milyon dolar) tutuyor. Banknot basarak sorunlarla baş edilemez. Hepimiz bu  realiteye dikkat etmeli ve sadece slogan atmamalıyız." dediğini aktardı.

Ruhani'nin, hükümetin yetki tartışmasıyla ilgili olarak yeterli  yetkiye sahip olmadığını söylediğini belirten Celalipur, İran Cumhurbaşkanı  Ruhani'nin, "Çözüm yolunun ne olduğuna bakmalıyız ve bu konuda hükümetin ne kadar  yetki sahibi olduğuna dikkat etmeliyiz. Hükümet dış siyasette ne kadar yetkiye  sahiptir? Eski ABD Başkanı Barack Obama, 19 defa görüşme talebine bulundu ancak  hükümetin cevap verme yetkisi yoktu." ifadelerini kullandığını da kaydetti.

Hamid Rıza Celalipur, Ruhani'nin, İran Devlet Televizyonunun  hükümete bağlı olmadığı ancak masraflarının kendileri tarafından karşılandığı  eleştirisinde bulunduğunu kaydederek, şu değerlendirmede bulundu:

"Mesela hükümet Meşhed'teki finans ve kredi kuruluşları için 30  trilyon tümeni (yaklaşık 7.5 milyar dolar) ödemek zorunda kaldı ancak bu  hükümetin değil bir hakimin işiydi. Öte yandan bir hakim ülkenin bir köşesinden  milyonlarca sosyal medya ağının kapatılmasına hükmedebiliyor."

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA