İngiltere’de kritik tarih!

Paylaş
 

Başbakanlık ofisi "10 Numara"dan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan  Theresa May'in bu akşam ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile  bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmenin, iktidar partisi ile ana muhalefet partisi arasında süren  Brexit müzakerelerini bir sonuca ulaştırma ve ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB)  ayrılması kararı alınan referandum sonucunu hayata geçirme kararlılığını  netleştirdiği aktarılan açıklamada, "Bu amaca yönelik olarak Brexit anlaşmasını 3  Haziran haftası içinde parlamentoya getireceğiz. İngiltere'nin AB'den, parlamento  yaz tatiline girmeden önce ayrılabilmesi için bu zorunludur." ifadesi kullanıldı.

İki lider arasında bugün gerçekleşen görüşmenin "faydalı ve yapıcı"  olduğuna işaret edilen açıklamada, görüşmelerin yarın da heyetler arasında devam  edeceği vurgulandı.

Brexit krizi

İngiltere ile AB geçen ay yapılan zirvede, İngiltere'nin AB'den  ayrılması (Brexit) 31 Ekim'e erteleme kararı almıştı.?

AB, İngiliz hükümetine, parlamentoda daha önce 3 kez reddedilen Brexit  anlaşmasını onaylatmayı başarması halinde Birlik'ten daha erken ayrılma seçeneği  de sunmuştu.?

Başbakan May, anlaşmanın parlamentodan geçebilmesi için İşçi  Partisi'ne diyalog çağrısında bulunmuş, bunu takiben partiler arasında görüşmeler  başlamıştı.

İşçi Partisi İngiltere'nin kalıcı bir şekilde Gümrük Birliği içinde  yer almasını savunuyor. Parti içinde geniş bir kesim, varılacak herhangi bir  anlaşmanın ayrıca halk oyuna sunulmasını da talep ediyor.

İngiltere, 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit'i daha önce de 12  Nisan'a ertelemişti. 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda İngiltere yüzde 48’e  karşı 52 ile AB’den ayrılma kararı almıştı.

  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

E-Posta : medyatimsah@gmail.com Tel : 0224 246 246 0 Adres : Yeni Karaman Mh. 18. Dere Sk. No:39 Osmangazi/BURSA